Αθλητισμός

Αίολος/Γόμφοι – Ολυμπιακός Βόλου 77-58: Κράτησε το απόλυτο της έδρας

Σ’ ένα παιχνίδι όπου έγιναν πολλά και ενδιαφέροντα ο Αίολος/Γόμφοι κράτησε το απόλυτο στα εντός έδρας παιχνίδια, αφού επιβλήθηκε με 77-58 του Ολυμπιακού Βόλου.

Έτσι οι παίκτες του Χάρη Φόρου συνεχίζουν να βρίσκονται στην 2η θέση στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις. Η τρικαλινή ομάδα δεν είχε στην διάθεσή της  τον Μάκη Θέο, αφού ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις πριν τον έναρξη του παιχνιδιού. Ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δημήτρης Δέσπος δέχτηκε δυο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε!

Έτσι υπήρξε ο αιφνιδιασμός από την πλευρά των φιλοξενούμενων, που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 6 πόντους.

Αλλά στην 3η περίοδο έγιναν απίστευτα πράγματα από τους τρικαλινούς. Έκαναν ένα 40-3 (!!!) και έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά 31 πόντων!

Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 30-36, 70-39, 77-58

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ευφραμίδης – Ταρενίδης – Χρυσάφης

ΑΙΟΛΟΣ/ΓΟΜΦΟΙ (ΦΟΡΟΣ): Μόσιαλος 17 (1), Παππάς 22 (2), Ζώρζος, Ευαγγελακόπουλος, Κολότσιος 2, Τσιγγενόπουλος 2, Μοσχόπουλος 8, Ιωάννου 7 (1), Τσιακάρας, Ψύρρας 15 (3), Δέσπος 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (ΒΛΙΩΡΑΣ): Νικόλης, Γκουντόπουλος 23 (1), Μουρατίδης 8 (2), Καραμήτσος 4, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 6, Παρασκευάς 9, Ναμβά 5.

*Πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του φιλάθλου της τρικαλινής ομάδας Χρήστου Ράδου.