Αθλητισμός

Κέρδισε ο μπασκετικός ΑΟΤ στο τοπικό ντέρμπι την ΑΕΤ

Την 7η νίκη σε 10 αγώνες στην Α1 ΕΣΚΑΘ, σημείωσε ο Α Ο Τρίκαλα στο Δημοτικό κλειστό επικρατώντας της ΑΕΤ με 81-69. Ο ΑΟΤ γύρισε το ματς στην τελευταία περίοδο, καθώς η ΑΕΤ προηγήθηκε στις τρεις πρώτες περιόδους και μάλιστα έκανε και διαφορές άνω των δέκα πόντων σε σημεία του αγώνα , στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Α Ο Τρίκαλα “ροκάνισαν” την διαφορά τους και με βελτίωση στην άμυνα και αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο πήραν τη νίκη αλλά και διαφορά στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 13-22, 32-41, 57-60, 81-69

ΑΟΤ (Παναγιώτου) Λεπενιώτης 30 (1),Γκαντιάς 5 (1),Πατιτάκης 2,Μπέφας 7,Απέργης,Ούτος 6(2) , Νικόπουλος 3 (1), Βήτας, Διαλεσιώτης, Φούντας 21(1), Μερίτσης 7 (1).

Πλέον η ομάδα των Τρικάλων, θα προετοιμαστεί για την συμμετοχή της στο φάιναλ φορ του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο 28 Δεκεμβρίου στον ημιτελικό τον Γ Σ Αλμυρού στις 6 μ.μ. στο κλειστό του Παλαμά.