Αθλητισμός

Σουηδία-Ελλάδα 2-0

Ήταν καλή για ένα ημίχρονο η Εθνική, όμως δεν κατάφερε να φύγει με κάτι από την Friends Arena. Η Ελλάδα ηττήθηκε 2-0 από τη Σουηδία για την 8η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πλέον το έργο της για να βρεθεί στο Κατάρ το 2022 είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ με τον Φόρσμπεργκ με πέναλτι στο 59ο λεπτό και τον Αλεξάντερ Ίζακ στο 69′. Και τα δύο τέρματα προήλθαν από λάθη στην άμυνα που έφεραν εν τέλει την πρώτη ήττα στο γκρουπ.

Η Ελλάδα βρίσκεται στο -6 από τη Σουηδία και στο -4 από την Ισπανία. Θέλει δύο νίκες με τους Ισπανούς και τους Κοσοβάρους στο ΟΑΚΑ, όπως και νίκη ή ισοπαλία της Σουηδίας κόντρα στους ρόχας, ώστε να πάει στα μπαράζ ως δεύτερη.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Γιαννούλης, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης, Μπακασέτας, Μασούρας, Παυλίδης.

Σουηδία: Όλσεν, Αουγκούστινσον, Ντάνιελσον, Λίντελεφ, Κραφθ, Κλάεζον, Όλσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κουάιζον, Ίζακ.