Αθλητισμός

Ο Αίολος/Γόμφοι πέρασε και το εμπόδιο της Δόξας Λευκάδας

Το απόλυτο της έδρας του κράτησε ο Αίολος/Γόμφοι για την 17η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής αφού επιβλήθηκε με 73-61 της Δόξας Λευκάδας.

Οι παίκτες του Χάρη Φόρου ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την απουσία λόγο τραυματισμού του Μάκη Θέου πήραν την πολύτιμη νίκη, απέναντι σ’ έναν ικανό αντίπαλο.

Άλλωστε στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει κεφάλι στο προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο η τρικαλινή ομάδα έδειξε την ανωτερότητά της. Άλλωστε για την Δόξα  ήταν αδύνατο να σταματήσουν στην άμυνα τον Δημήτρη Δέσπο, που έφτασε στους 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 28-32, 49-42, 73-61.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΙΟΛΟΣ/ΓΟΜΦΟΙ (ΦΟΡΟΣ): Ζώρζος, Κολότσιος, Τσιγγενόπουλος 10, Μόσιαλος 10 (1), Παππάς 11 (3), Ιωάννου 2, Μοσχόπουλος, Ψύρρας 17 (3), Δέσπος 23.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (ΖΑΦΕΙΡΟΥΔΗΣ): Μάνα, Αργυρός, Κοντούδης 13 (1), Κατωπόδης 3 (1), Βαγενάς 16 (2), Κεραμάρης 2, Λαζάρου 6 (1), Τζακόπουλος 4 (1), Μάλφας, Κουρτίδης 17 (1).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιαπλής – Κατωκίδης – Μπουγλός.